Աշխատանքային այցով Ուրուգվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Ուրուգվայ պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 7-ին համատեղ հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի եւ Ուրուգվայ-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամների հետ:
Կողմերը կարեւորել են Միջխորհրդարանական միությունում միմյանց սատարելու անհրաժեշտությունը: Հայկական պատվիրակության անդամները պատրաստակամություն են հայտնել հետայսու եւս նպաստելու երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Նա արձանագրել է, որ Ադրբեջանը նույնիսկ չի հանդուրժում իր տարածքում հայկական հազարամյա մշակութային ժառանգության գոյությունը: Սրա վառ ապացույցն ԱԺ փոխնախագահի դիտարկմամբ՝ նախկինում հայերով բնակեցված եւ այսօր արդեն հայաթափված Նախիջեւանում Ջուղայի տասնյակ հազարավոր խաչքարերի ոչնչացումն էր:
Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ռուբեն Մարտինեզ Հուելմոն իր հերթին նշել է, որ հարկավոր է սատար կանգնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը: Հայկական պատվիրակության անդամներն իրենց երախտագիտությունն են հայտնել ուրուգվայցի խորհրդարանականին՝ 2013 թվականին Արցախ այցելելու եւ այսօր էլ բարոյական բարձր նկարագիր ունենալու համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը: Ուրուգվայական կողմն ընդգծել է, որ ողջ աշխարհը պետք է դատապարտի Հայոց ցեղասպանությունը:

On September 7, the delegation on an official visit to Uruguay, led by the RA National Assembly Deputy Speaker, Head of the Armenia-Uruguay Parliamentary Friendship Group Eduard Sharmazanov and comprised of the MPs Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan, had a joint meeting with the representatives of International Affairs Committee and Uruguay-Armenia Parliamentary Friendship Group in the House of Representatives of the Oriental Republic of Uruguay.
The parties highlighted the necessity to support each other within the Inter-parliamentary Union. Members of the Armenian delegation expressed willingness to boost the intensification and advancement of the two countries’ interparliamentary ties.
Referring to the NK conflict, Eduard Sharmazanov mentioned that Artsakh is never going to be part of Azerbaijan .  He documented that Azerbaijan doesn’t even tolerate the existence of thousand-year-old Armenian cultural legacy within its territory. The vivid evidence of this - the NA Deputy Speaker observed – was the destruction of ten thousands of cross-stones in Jugha in once Armenian populated Nakhichevan.
Member of the House of Representatives of Uruguay Rubén Martínez Huelmo, in turn, mentioned that the exercise of the right to self-determination of Artsakh people needs to be supported. Members of the Armenian delegation expressed their gratitude to the Uruguayan parliamentarians for visiting Artsakh in 2013 and today also keeping high morals.
At the meeting they also touched upon the international recognition ad condemnation of the Armenian Genocide. The Uruguayan party stressed that the entire world should condemn the Armenian Genocide.