Աշխատանքային այցով Ուրուգվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Ուրուգվայ պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 7-ին համատեղ հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի եւ Ուրուգվայ-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամների հետ:
Կողմերը կարեւորել են Միջխորհրդարանական միությունում միմյանց սատարելու անհրաժեշտությունը: Հայկական պատվիրակության անդամները պատրաստակամություն են հայտնել հետայսու եւս նպաստելու երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Նա արձանագրել է, որ Ադրբեջանը նույնիսկ չի հանդուրժում իր տարածքում հայկական հազարամյա մշակութային ժառանգության գոյությունը: Սրա վառ ապացույցն ԱԺ փոխնախագահի դիտարկմամբ՝ նախկինում հայերով բնակեցված եւ այսօր արդեն հայաթափված Նախիջեւանում Ջուղայի տասնյակ հազարավոր խաչքարերի ոչնչացումն էր:
Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ռուբեն Մարտինեզ Հուելմոն իր հերթին նշել է, որ հարկավոր է սատար կանգնել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը: Հայկական պատվիրակության անդամներն իրենց երախտագիտությունն են հայտնել ուրուգվայցի խորհրդարանականին՝ 2013 թվականին Արցախ այցելելու եւ այսօր էլ բարոյական բարձր նկարագիր ունենալու համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը: Ուրուգվայական կողմն ընդգծել է, որ ողջ աշխարհը պետք է դատապարտի Հայոց ցեղասպանությունը:

7 сентября у находящейся в Уругвае с рабочим визитом делегации во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Уругвай Э.Шармазановым, в составе депутатов НС С.Аветисяна и М.Манукяна, состоялась совместная встреча с членами Комиссии по внешним отношениям Палаты представителей Восточной Республики Уругвай и парламентской группы дружбы Уругвай – Армения.
Стороны подчеркнули необходимость взаимной поддержки в Межпарламентском Союзе. Члены армянской делегации выразили готовность и впредь содействовать укреплению и развитию межпарламентских связей двух стран.
Обратившись к НК-конфликту, Э.Шармазанов отметил, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана. Он констатировал, что Азербайджан даже не терпит существования на своей территории тысячелетнего армянского культурного наследия. Ярким свидетельством этого, по словам вице-спикера НС, явилось уничтожение десятков тысяч хачкаров Джуги в Нахичеване, ранее населенном армянами, а ныне полностью очищенном от них.
Член Палаты представителей Уругвая Рубен Мартинез Гу e льмо в свою очередь отметил, что следует содействовать реализации права народа Арцаха на самоопределение. Члены армянской делегации выразили свою признательность уругвайским парламентариям за посещение Арцаха в 2013 г. и по-прежнему высокий их нравственный облик.
На встрече затронут был также вопрос международного признания и осуждения Геноцида армян. Уругвайская сторона подчеркнула, что весь мир должен осудить злодеяние века.